Czytaj na walizkach

Subiektywnie o książkach, podróżach i życiu pełnym niespodzianek

Jak rozmawiać o autyzmie?Kosmita

10 stycznia 2015 paulina komentarze 3

,,Za­nim potępisz człowieka za je­go in­ność, zde­finiuj wpierw czym jest nor­malność i po­każ jak sam zgod­nie z nią żyjesz. „ Seneka 18

Roksana Jędrzejewska – Wróbel ,,Kosmita”

126014kosmita-rokasana-jedrzejewska-okladka

Książka niezwykła, zadziwiająca i bardzo mądra. Opowiada o życiu rodziny, której syn jest dotknięty autyzmem. Bohaterką całej opowieści jest Ola, siostra Kosmity – Kacpra, całą historię oraz wszystkie zdarzenia poznajemy z jej perspektywy. Początkowe wyczekiwanie na młodszego brata, radość z jego przyjścia na świat i późniejsze zdziwienie, że chłopczyk nie jest taki sam jak inne dzieci, jak określiła go koleżanka Oli ,,jest chyba popsuty”.

O autyzmie inaczej

Kacper nie patrzy w oczy, nie bawi się z Olą zabawkami, nie chce siedzieć przy stole i jeść jej ulubionych potraw. Woli układać rzędy samochodzików i bawić się sznurówkami. Nie uśmiecha się i nie mówi. Życie rodziny zmienia się i to diametralnie, nowy członek familii jest inny od pozostałych dzieci. Ola określa go kosmitą, ponieważ nikt go nie rozumie i prawdopodobnie on nie rozumie innych ludzi. Poznajemy kolejne etapy życia z chorobą, od początkowej niewiedzy i niedopuszczania myśli przez rodziców o chorobie syna, przez powolne godzenie się z diagnozą, codzienne zmaganie się z innością Kacpra, aż po stopniowe przyzwyczajanie się, reorganizowanie dotychczasowego życia.

Książka jest napisana wspaniałym prostym językiem, ma być pomocą szczególnie dla rodzeństwa dzieci z autyzmem. Opowiada o próbach nawiązaniu kontaktu Oli z Kacprem, jej frustracji i rozczarowaniach, kiedy wspólna zabawy kończy się katastrofą, a próby komunikacji są niemożliwe. Pokazuje uczucia dziewczynki do brata, rodziny i jej próby zrozumienia choroby Kacpra, jak i przyzwyczajenia się do nowej sytuacji. W książce są również zamieszczone listy pisane z perspektywy Kacpra- Kosmity mówiące o jego emocjach, nierozumieniu zachowań innych ludzi, strachu przed dźwiękami, nieznanymi pomieszczeniami. Dzięki temu, że tekst książki był konsultowany ze specjalistami zajmującymi się diagnozą i terapią autyzmu mamy tu autentyczne odniesienia do życia ludzi z tym problemem.

Jak rozmawiać o autyzmie?

Czytając historię rodzeństwa możemy cieszyć oczy zabawnymi ilustracjami pani Jony Jung, które dodają książce atrakcyjnej oprawy, szczególnie, że była pisana głównie z myślą o dzieciach.

Lektura tej książki dostarcza wielu przeżyć, od zdziwienia do wzruszenia. Pokazuje, czym jest autyzm w sposób zrozumiały dla innego dziecka. Może być bardzo dobrą pomocą dla rodziców, których rodziny zmagają się z tą chorobą, tak by wyjaśniać pozostałym ograniczenia i możliwości ich braci czy sióstr. Informacje przybliżają to tajemnicze sformułowanie – autyzm- obalają mity i pokazują jak można żyć z tą chorobą, nawiązać kontakt z takimi osobami i nauczyć się ich akceptować takimi, jakimi są.

Link do wersji PDF: http://www.ingdzieciom.pl/pdf/Kosmita.pdf

#autyzm#do czytania#informacje o autyzmie#książka#literatura na temat autyzmu#o autyzmie#wzruszające i mądre

Miło mi że tu jesteś, jeśli tekst Ci się spodobał. Pozostaw po sobie jakiś ślad.

Każdy komentarz to dla mnie zastrzyk motywacji.

Zobacz również moje najpopularniejsze wpisy

Poprzedni wpis

Następny wpis

Najnowsze wpisy