Czytaj na walizkach

Subiektywnie o książkach, podróżach i życiu pełnym niespodzianek

Jak podsumować rok? I czy warto?

3 stycznia 2016 paulina komentarzy 17

Koniec jednego i początek drugiego roku to dla mnie czas dość rodzinny i obfitujący w większe i mniejsze podróże. Z tego względu jakiekolwiek podsumowania odkładam na kolejne dni stycznia. Zastanawiałam się czy takie podsumowanie jest w ogóle potrzebne i co ono mi da? Po długich godzinach przeglądania Internetu i wertowania zapisek z zeszłego roku, znalazłam odpowiedź.

hand-1112469_1920

Po co podsumowanie?

Daje poczucie zakończenia jakiegoś etapu, zamknięcia i sprzyja dokonaniu oceny, wyciągnięcia wniosków, przemyślenia podjętych działań, zauważenia efektów, czyli daje całkiem sporo. Przede wszystkim pozwala sobie uświadomić swoje sukcesy i dokonania. Masz humor do dupy, a Twoje myśli, krążą wokół tego jaki/a jesteś beznadziejny/a – zrób podsumowanie. Poddaj analizie te 12 miesięcy, bo już pewnie zapomniałeś o tych fantastycznych spotkaniach z bliskimi, super wycieczkach, drobnych i wielkich zwycięstwach nad samym sobą. Podsumować rok to jak zmierzyć swoją własną efektywność, sprawdzić jak bardzo jesteśmy zadowoleni z tego co i jak robiliśmy.

Może to być też impuls do tego, aby zmienić swoje postępowanie, wyciągnąć wnioski i zorientować się co nie działało i co można poprawić. Bo przecież dobrze wiemy, że lista noworocznych postanowień nie została osiągnięta. Jednak to nic nie szkodzi, nie chodzi jedynie o wykonane zadania i podjęte wyzwania, chodzi o całokształt. Podsumowanie ma dawać satysfakcje z tego co się działo w naszym życiu. Ma pomóc uświadomić sobie samemu, że robiliśmy całkiem sporo, a wiele naszych inicjatyw wpłynęło nie tylko na nas ale również na innych ludzi.

Może masz za sobą skończone studia, wielką przeprowadzkę, podjęcie pracy, czy znalezienie nowej sympatii? A może zrobiłeś coś po raz pierwszy – np. brałeś udział w sesji zdjęciowej, latałeś balonem, przebiegłeś swój pierwszy kilometr, a może maraton?

notebook-258310_1920

Moje małe radości

  • 50 przeczytanych książek (miało być 52, ale i tak jest dobrze, nie liczę tu literatury do pracy magisterskiej)
  • 1 tytuł magistra psychologii
  • Wielka przeprowadzka
  • Wycieczka do Rzymu
  • Bieszczadzkie urodziny
  • Poznanie wielu ciekawych ludzi

Jak podsumować rok?

Możesz wziąć zwykłą kartkę i spisać co się działo w 2015 roku, możesz również wypisać miesiące i spisać wydarzenia, sprawdzić kalendarz i pomyśleć nad minionymi dniami.

Ja proponuję Ci zrobić swoją MAPĘ WYDARZEŃ 2015

Jeśli masz do dyspozycji:

  • Biała kartka A4
  • Kolorowe mazaki, długopisy
  • Kredki

nie potrzebujesz nic więcej.

Wystarczy, że na środku kartki, w centralnym miejscu napiszesz dużymi literami MAPA WYDARZEŃ 2015 i przemyślisz kategorie jakie chcesz umieścić na papierze.

MindMapGuidlines

Szkic, zarys przykładowej Mapy Wydarzeń 2015

Może to być: praca, podróże, studia, życie prywatne, zainteresowania, marzenia, zdrowie, dbanie o siebie itp. Każdej z kategorii przypisz jeden kolor. Odnogi odpowiadające kolejnym zdarzeniom z poszczególnych kategorii wypisuj jednym kolorem. Do każdego z wydarzeń czy wyzwań możesz dorysować grafiki, dokleić naklejki, dopisać cytaty czy spostrzeżenia. Pełna dowolność.

Taka kolorowa praca, w którą włożysz trochę wysiłku zostanie Ci w pamięci na dłużej i bardziej uruchomi wyobraźnie.

Gotowy podsumować 2015 rok?

Podsumowania na ciekawych blogach:

Aniamaluje.com  Interesujący i wesoły blog Ani, na którym znajdziesz wspaniałe przepisy, motywujące zadania i interesujące teksty.

Zaczytana Dolina O książka w sposób interesujący i nietuzinkowy, wartościowe opinie i recenzje literatury

 

Zapisz

#jak podsumować rok#mapa myśli#mapa wydarzeń 2015#podsumowanie roku#refleksje

Miło mi że tu jesteś, jeśli tekst Ci się spodobał. Pozostaw po sobie jakiś ślad.

Każdy komentarz to dla mnie zastrzyk motywacji.

Zobacz również moje najpopularniejsze wpisy

Poprzedni wpis

Następny wpis

Najnowsze wpisy