Czytaj na walizkach

Subiektywnie o książkach, podróżach i życiu pełnym niespodzianek

Istota zła, czyli co wydarzyło się w górach?Recenzja

16 listopada 2016 paulina komentarzy 13

Góry pełne pierwotnego uroku i majestatycznego piękna, tajemnicza historia o zbrodni sprzed lat oraz rodzina rzucona w wir wydarzeń. A to wszystko w maleńkim miasteczku w Dolomitach, które kryje więcej niż mógłbyś przypuszczać, czyli przed Państwem – Istota zła.

Istota zła – książka o spotkaniu człowieka z górami

Jeremiasz Salinger przyjeżdża do Siebenhoch (miasteczka w górach Południowego Tyrolu) wraz z żoną i córą. Miejscowość, jest malownicza i spokojna, to z niej pochodzi jego żona. To tutaj chce oddać się pracy – nakręcić niezwykły film o ratownikach górskich i ich heroicznej i niebezpiecznej pracy. Jednak nie wszystko idzie po jego myśli, w czasie kiedy uczestniczy w jednej z misji ratunkowych ma miejsce straszny wypadek. Pod lawiną ginie cała załoga helikoptera, ratuje się jedynie on. Niestety i na nim góry wywarły tragiczne znamię. Cudem unikną śmierci, jednak kawałek duszy zostawił w mroźnych lodowcach.

istota zła

Trauma, niespokojne dni i jeszcze gorsze noce, nie dają Salingerowi powrócić do równowagi psychicznej. Przedłużający się pobyt w górskim miasteczku owocuje odkryciem niezwykłej historii. Kilkanaście lat wcześniej w górskim wąwozie Bletterbach, niedaleko domu Jeremiasza miała miejsce krwawa masakra, w której zgięło troje miejscowych, a do dziś nie znaleziono sprawcy.

Historia makabrycznego morderstwa staje się obsesją bohatera Istoty zła, każdą wolną chwile poświęca na odkrycie jakiegokolwiek tropu. Traci na tym jego rodzina, pogarszają się relacje z bliskimi, morderstwo nie daje mu spokoju. Jak się okazuje nie tylko on, próbuje dowiedzieć się, kto stał za tym strasznym czynem.

Góry, tajemnice i słabości

Istota zła to książka fenomenalna, pokazuje dostojne piękno gór, a jednocześnie czytelnik dostrzega ich groźną, mroczną naturę. Tu nie ma cukierkowych opisów krajobrazów, słodkich peanów na cześć górskich miasteczek, jest za to surowe piękno lodowej krainy, która ukrywa nie jedną tajemnicę.

Razem z bohaterem odkrywamy waśnie na tle etnicznym i rasowym, tajemnice, które nie mają ujrzeć światła dziennego, uprzedzenia i pierwotne zło, które tli się nie tylko w górskich szczytach, ale w każdym człowieku.

istota zła

Historia, zarówno ratowników, mieszkańców, jak i mroczna zagadka morderstwa fascynują, sprawiają, ze razem z głównym bohaterem nie potrafimy myśleć o niczym innym. Każda strona przynosi nowe informacje, a nic nie chce skleić się w całość.

Złożoności całej opowieści dodaje tło rodzinne, problemy i radości młodego małżeństwa i ich córki, których nie omijają dramatyczne sytuacje, z którymi muszą sobie poradzić. Co wybierze Salinger – obsesję, czy ukochaną kobietę i córkę? Co będzie silniejsze – miłość, a może mroczna zagadka, która nie daje spokoju owładniętemu lękami umysłowi?

Istota zła – książka intrygująca

Istota zła jest doskonałym thriller, w którym do końca nie wiesz co się zdarzy. Zwroty akcji, barwne, skomplikowane postaci, które tworzą misterną historię o wielu wątkach. Złożone emocje i trudne wybory. Dzięki temu książka wciąga tak bardzo, że kiedy się kończy, masz ochotę przeczytać ją jeszcze raz.

Jeśli skorzystacie z buy.box na blogu, czyli przejdziecie na stronę księgarni i kupicie książkę, ja dostanę z tego niedużą prowizję. Wy nic nie tracicie, książka ma taką samą cenę jaką widzicie poniżej.

Dziękuję Wam serdecznie za wszystkie zakupy przez wchodzenie korzystając z moich linków. Miłego czytania.

Tytuł: Istota zła

Autor: Luca D’Andrea

Ilość stron: 476

Wydawnictwo: W.A.B

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Grupie Wydawniczej FOKSAL

Lubicie powieści, gdzie bohaterem na równi z człowiekiem jest natura? Znacie coś godnego polecenia?

 

Zapisz

#góry#istota zła#istota zła recenzja#literatura obca#morderstwo#thiller#Tyroll

Miło mi że tu jesteś, jeśli tekst Ci się spodobał. Pozostaw po sobie jakiś ślad.

Każdy komentarz to dla mnie zastrzyk motywacji.

Zobacz również moje najpopularniejsze wpisy

Poprzedni wpis

Następny wpis

 • O książce tej było ostatnio bardzo głośno, co rusz przewijała mi się przed oczami, dużo osób o niej mówiło. Dopiero dzisiaj skusiłam się na przeczytanie jej recenzji w Twoim wydaniu i przyznaję, ze czuję się zaintrygowana. Czyli, kolejna pozycja ląduje na mojej liście must read 😀 P.S. Wkradł Ci się błąd w końcu recenzji:” Tytuł: Recenzja zła.”

  • Dziękuję, za wyłapanie błędu:) Już poprawiłam:)
   Miała mocną kampanię medialną, ale szczerze uważam, że jest warta, aby o niej mówić:) Podchodziłam dość sceptycznie, jednak nie żałuję, że się skusiłam. Umiliła mi długi weekend:)

 • Intrygujące jest to zestawienia surowości natury z „pierwotnym” złem drzemiącym w każdym człowieku, o którym piszesz. Zwykle nie przepadałam za tego typu literaturą, ale muszę przyznać, że chyba podzieliłabym obsesję bohatera i chciałabym rozwikłać zagadkę morderstwa… Książka wydaje się być idealna na zimowe wieczory 🙂

  • Da się wciągnąć, szczególnie, że główny bohater da się lubić i ta jego obsesja wydaje się całkowicie zrozumiała.

 • Dominika Rygiel

  O, widzę, ze to coś dla mnie. Bardzo lubię takie mroczne książki 😉

 • Paulina W.

  Zapowiada się świetna książka.

  • Dobrze i szybko się ją czytało, a historia zostaje na dłużej:) I podobno ma być na jej podstawie film:)

 • Ewa

  Świetna książka!

 • piszeczytamgotuje.blogspot.com

  Tytuł z chęcią zapiszę, chociaż nie sądzę bym jakoś szybko biegła po tę książkę do biblioteki 😀 Ale może kiedyś gdy zechcę poczuć dreszczyk emocji i przypomnę sobie o tym tytule 🙂

  • Wyzwala dość duże napięcie, lepiej nie czytać jak jesteśmy zdenerwowane:)

   • piszeczytamgotuje.blogspot.com

    Haha 😀 Będę o tym pamiętać! 🙂

Najnowsze wpisy