Czytaj na walizkach

Subiektywnie o książkach, podróżach i życiu pełnym niespodzianek

George Michael

George Michael – marzyciel i gwiazda

29 czerwca 2017 paulina komentarzy 7

Te przeboje znamy wszyscy, chociaż nie każdy z nas wie, że to jego piosenki. Rozbrzmiewające w trakcie sezonu świątecznego – Last Chistmas, nastrojowe Careles Whisper czy znana i lubiana piosenka Freeadom!’90. Jego piosenki kochają nasi rodzice, a i współcześni odnajdują w nich nieodparty urok. Młodzieńczy czar Georga Michael’a  obezwładniał fanów przez wiele lat, dziś zapraszam na jego historie opowiedzianął słowami Rob’a Javanovic’a.

Dziecko imigrantów i wielka gwiazda

Rodzina Georga Michael’a, a raczej Georgiosa Panosa, pochodziła z greckiej części Cypru. Ojciec artysty wyemigrował do Anglii w poszukiwaniu lepszego życia, tutaj założył rodzinę i dorobił się niezłego majątku tworząc własną restaurację. Matka Georga Michael’a była Lesley Angold Harrison, pochodziła z Wielkiej Brytanii, choć jej przodkowie zamieszkiwali Francję.

Mały Georgios wychowywał się w rodzinie, która wyznawała etos ciężkiej pracy, dochodzenia do sukcesu własnymi siłami i ceniła konkretne zawody. W rodzinie nie brakowało dramatycznych sekretów, o których Georgios dowie się, gdy będzie starszy np. samobójcza śmierć brata matki, który był homoseksualistą. Georgios niczym się nie wyróżniał, wychowywany z siostrami, dobrze rozumiał się z kobietami, jednak zbyt dużo kilogramów i wrodzona nieśmiałość powodowały, że trudno było mi odnaleźć się w szkole, jednak do czasu. Na jego drodze stanie jedna z najważniejszych postaci, która wpłynęła na jego przyszłość i karierę muzyczną, a był to Andrew Ridgeley. Zostali najlepszymi przyjaciółmi i razem próbowali podbić świat.

George Michael

To z Ridgeley’em młody George Michael zaczął komponować i marzyć o zastaniu rozpoznawalnym muzykiem. Marzenie małych chłopców ziściło się. Stworzyli jeden z najbardziej znanych zespołów lat 80-ych – Wham!. Młodzi, przystojni muzycy, który robili niezwykły show. Zanim dotarli na szczyty, ich droga wiodła przez kluby, wytwórnie, które ich odrzuciły i niejedną porażkę, jednak się nie poddali. To Wham! wylansował takie piosenki jak: Wake Me Up Before You Go-Go, Freedom czy I’m Your Man, które śpiewamy do dzisiaj.

Kariera solowa i dramatyczne życiowe zakręty

Mimo wielkiego sukcesu Wham! George Michael zawsze marzył o karierze solowej, miał dość dawania koncertów, występowania w lateksowych spodniach i bycia bożyszczem nastolatek. Kariera z jednej strony go ozłociła i pokazała szerszej publiczności, z drugiej nie ujawniła jego potencjału.  W 1984 roku piosenkarz podjął solową karierę. Wypuścił swoje najbardziej znane piosenki, komponował i tworzył, dodatkowo wspierał fundacje charytatywne, które propagowały wiedzę o AIDS oraz wspierały chorych.

George Michael

Był na szczycie, królował na listach przebojów zarówno w Wielkiej Brytanii jak i całej Europie i na świecie, piosenkami np. Careless Whisper, Faith, Fastlove zdobywał pierwsze miejsca list przebojów. Jego kariera muzyczna rozwijała się przez 25 lat. Był na szczycie, jak i na samym dnie, nienawidził jeździć z tournée, znał największe gwiazdy muzyki tamtych lat: Eltona Johna, Paula McCartneya, Arlete Franklin.

Jednak jego życia nie omijały osobiste tragedie i dramaty. Przez długi czas ukrywał swoją orientację seksualną, tabloidy nie dawały mu żyć, rozdmuchując jego romanse i potknięcia. Przeżył śmierć ukochanego kochanka, który umierał na AIDS.

Późniejsze piosenki Georga Michaela wyrażają ból po stracie, tęsknotę i pasję z jaką zatracał się w miłości. Artysta walczył z depresją, nadużywaniem alkoholu, narkotyków. Mimo swojej wielkości oraz ogromnej kariery –  na kilka tygodni trafił do więzienia. Mimo wielu życiowych zakrętów – udowodnił nie raz, że potrafi tworzyć wspaniałą muzykę, która porywa i zachwyca tłumy. George Michael był postacią nietuzinkową, która na zawsze wpisała się kanon muzyki popularnej.

George Michael

Biografia, która ciekawi – George Michael

Dawno nie czytałam żadnej biografii, a opowieść o Georgu Michael’u w wdaniu Rob’a Jovanovic’’ zafascynowała mnie, przesłuchałam dyskografię piosenkarza, śledziłam kolejne momenty jego kariery. Zaintrygowała mnie osoba, która wyłaniała się z kart książki. Pełna sprzeczności – delikatny marzyciel, który zamienia się  w żądnego sławy, nastolatka, aby stać się udręczonym artystą znanym przez pokolenia. Ciekawa postać, intrygująca książka, której każdy rozdział opisuje fragment życia piosenkarza przez pryzmat jego muzyki, jak i życia osobistego.

Jeśli szukacie ciekawej biografii, albo lubicie piosenki Georga Michael’a, sięgnijcie po tę pozycję.

Jakie biografie polecacie?

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Wielka Litera

Tytuł: George Michael

Autor: Rob Jovanovic

Ilość stron: 390

Wydawnictwo: Wielka Litera

#artysta#biografia#do czytania#george michael#gwiazda#literatura obca#muzka

Miło mi że tu jesteś, jeśli tekst Ci się spodobał. Pozostaw po sobie jakiś ślad.

Każdy komentarz to dla mnie zastrzyk motywacji.

Zobacz również moje najpopularniejsze wpisy

Poprzedni wpis

Następny wpis

Najnowsze wpisy