Czytaj na walizkach

Subiektywnie o książkach, podróżach i życiu pełnym niespodzianek

Finansowy ninja – zadbaj o swoje finanse

16 lutego 2017 paulina komentarzy 25

Finansowy ninja to książka o oszczędzaniu, zarabianiu i inwestowaniu dla ludzi w każdym wieku, ale też coś więcej, to przewodnik, który pomaga ustalić priorytety w sferze finansowej, prywatnej i zawodowej. Pokazuje jak ważne są wartości, którymi się kierujemy i cele jakie sobie stawiamy. To pierwsza książka o finansach, która w prosty sposób odpowiedziała na wiele moich pytań.

Finansowy ninja, czyli mój rok zadbania o finanse

Jednym z moich noworocznych, a raczej już grudniowych postanowień, jest to, aby zadbać o swoje finanse, czyli więcej oszczędzać, założyć konto emerytalne IKE, założyć specjalne celowe konta oszczędnościowe i szukać nowych form zarabiania.

Ta książka to idealna odpowiedź na moje pytania dotyczące moich zamierzeń, a także kompendium wiedzy na temat kredytu hipotecznego czy budowania poduszki finansowej. Michał Szafrański pokazuje nam drogę do oszczędzania i do lepszego życia, dając konkretne przykłady, opasując narzędzia, jakie mogą nam na tej drodze pomóc i nakłania nas do przemyślenia, co jest dla nas ważne.

W książce znajdziemy 10 rozdziałów, każdy jest poświęcony innym zagadnieniom, mi najbardziej podobały się te o ustalaniu priorytetów, narzędziach jakie mamy, aby oszczędzać z głową (czyli budżet domowy, kalkulator finansowy, organizacja czasu, automatyzacja czynności związanych z kontami itp.), a także rozdział o zarabianiu i przykłady na zdobywanie dodatkowych pieniędzy.

swoje finanse

Zachwycił mnie temat procentu składanego i jego działania, Michał wyjaśnił go bardzo szczegółowo i bardzo prosto. Jeśli o nim przeczytasz, od razu zapragniesz oszczędzać. Czytając książkę Finansowy ninja cały czas łapałam się na tym, że zadaje sobie pytania ,,Dlaczego, o tym wcześniej nie wiedziałam?”, ,,Dlaczego nie ma tego w szkole?”. Edukacja finansowa w polskich szkołach praktycznie nie istnieje, ja chyba i tak miałam szczęście, bo na przedmiocie przedsiębiorczość miałam rozliczanie PIT-ów i pisanie biznes planu firmy.

Po co oszczędzać?

Zastanawiasz się po co odkładać pieniądze? Nie widzisz sensu oszczędzania? To ta książka jest dla Ciebie, bo pokaże Ci inne spojrzenie na wolność, pieniądze i prace. Jeśli marzysz o swoim domu, chcesz zarabiać więcej pieniędzy, albo marzy Ci się podwyżka, to również książka dla Ciebie.

Myślę, że do książki Finansowy ninja będę wracać nie raz, polecam ja każdemu ze swoich znajomych, którzy borykają się z niedoborem pieniędzy, może będzie dla nich bodźcem do zadbania o swoje finanse.

Polecam Wam bloga Michała Szafrańskiego Jak oszczędzać pieniądze? Dla mnie jest dużą inspiracją, nie tylko w kwestiach oszczędzania czy zarabiania, ale i podejścia do życia. Znajdziecie tam wiele ciekawych podcastów, artykułów i pomocnych narzędzi, jak zmienić swoje podejście do pieniędzy.

Tytuł: Finansowy ninja

Autor: Michał Szafrański

Ilość stron: 541

Wydana przez Michała Szafrańskiego (przykład self publishing)

Czytaliście książkę? Jakie macie o niej zdanie?

#finanse#finansowy ninja ksiażka#finansowy ninja recenzja#inwestowanie#jak oszczedzać#o oszczędzaniu#o zarabianiu

Miło mi że tu jesteś, jeśli tekst Ci się spodobał. Pozostaw po sobie jakiś ślad.

Każdy komentarz to dla mnie zastrzyk motywacji.

Zobacz również moje najpopularniejsze wpisy

Poprzedni wpis

Następny wpis

 • ciekawa pozycja, choć wątpię, że udałoby mi się przez nią przebrnąć 😉

  • Pisana bardzo przystępnie;) Też się bałam, że nie ogarnę, albo się zanudzę, a tu totalne zaskoczenie. Choć fakt czytałam ją na raty, aby sobie wszystko dokładnie przemyśleć 🙂

 • Ciągle o niej słyszę i coraz bardziej mnie kusi. Ponoć sposobów oszczędzania, które są w niej podane, jest tyle, że jej cena zwróci się bardzo szybko 🙂

  • Dziś jest dzień darmowej dostawy u Michała Szafrańskiego, można zaoszczędzić na wysyłce 15 zł;)

 • Stronie od takich książek i podchodzę do nich z dystansem, kijem, mieczem i tarczą. Ale te wykresy wyglądają profesjonalnie.

  • Tu przyda się notatnik i ołówek;) Moim zdaniem zarówno rysunki, jak i wykresy są całkiem czytelne i dobrze obrazują treść.

 • Oj, przyda mi się! Cieszę się, że napisałaś tę recenzję – od dawna chodzi za mną ta książka, ale „ciągle coś”. Chyba czas się spiąć 😉

  • Warto znaleźć na nią czas, na prawdę może realnie wpłynąć na zmianę postrzegania pieniędzy:)

 • Nie jestem przekonana do takich książek, choć paradoksalnie właśnie oceniłam pozytywnie poradnik i zaciekawiłam się kolejnym przez wpis na innym blogu. Niemniej wciąż sceptycznie podchodzę do książek i autorów mówiących, „Zrób, jak ja mówię, a będziesz zwycięzcą. Tylko stosowanie się do moich rad przyniesie ci szczęście, bogactwo i życie wieczne”. (cytat z mojej, jakby nie było pochlebnej recenzji 😉 )
  /Pozdrawiam,
  Szufladopółka

  • Powiem Ci, że właśnie w tej książce nie ma jednej recepty, ani drogi na to, żeby mieć dobrze poukładane finanse. Autor pokazuje różne drogi, różne ścieżki, nie ma tam, tak typowego dla wielu poradników, ,,hura optymizmu”, który daje Ci tą przysłowiową receptę na szczęście. I to mi się w tej książce podobało. Zamiast słodkich słówek – przykłady, zamiast jednej ideologii – różne możliwości i konkretne dane:)

 • Pozycja wydaje się być ciekawa, słyszałam też o niej sporo pozytywnych opinii od znajomych 🙂

  • Jeśli ktoś szuka pomysłu lub wiedzy na temat oszczędzania to jest to pozycja idealna:)

 • Jeszcze nie zaczęłam. Muszę do niej usiasc, bo czeka na półce.

 • każda dodatkowa wiedza o lepszym oszczędzaniu I dbaniu o nasze finansów jest jak najbardziej potrzebna I warto z niej korzystać 😀 książki jeszcze nie czytałam ale chętnie ją przeczytam i poszerze jeszcze bardziej swoja wiedzę 🙂

 • Kocham Cię moje życie blog

  gdyby każda z takich książek zmieniała w nas choć trochę, na dłużej, byłoby cudownie 🙂

  • Myślę, że żadna książka nic w nas nie zmieni, o ile sami nie wykorzystamy zawartej w niej wiedzy w naszym życiu. Tylko od nas zależy ile wskazówek wypróbujemy.

 • To jest dobra książka, zwłaszcza dla kogoś kto dotychczas miał niewielką styczność z takimi zagadnieniami. 🙂 Wszystko jest przedstawione w sposób prosty i praktyczny, okraszony sporą liczbą dobrych przykładów i ciekawych programów. 🙂 Książka jest świetna, a do jej jedynych wad zaliczam fakt, że spora część treści znajduje się na blogu (ale nie w tak przejrzystej formie) oraz to, że dosyć topornie są przedstawione akurat zagadnienia z tematu, który swego czasu mnie interesował czyli kupna mieszkania. Super, że po raz kolejny mamy podobne książkowe zdanie! 🙂

  • I ja również się z Tobą zgodzę :), że dla sumiennych czytników bloga, książka może być dużym powtórzeniem. Co do kwestii rozdziału z mieszkaniem, dla mnie ten temat jest zupełnie nowy i nieznany, dlatego czytałam z zaciekawieniem:) Również mnie to cieszy:)

 • Hej Paulina,

  Dzięki wielkie za recenzję i ciepłe słowa. 🙂

  Powodzenia i wytrwałości w poprawianiu stanu finansów!

  • Dziękuję Michał, że zajrzałeś do mnie, bardzo mi miło 🙂
   Po wprowadzeniu kilku zmian w sferze finansowej, widzę pierwsze efekty i to jest super 🙂

 • Pingback: Podsumowanie lutego - śniadania, książki i wiosna - Czytaj na walizkach()

 • lubię czytać tego rodzaju książki, coś dla mnie 🙂

  • To w takim razie mam nadzieję, że sporo dobrego wyciągniesz z jej czytania 🙂

Najnowsze wpisy