Książki
dwoje nie do pary

Dwoje nie do pary – współczesny związek z ironią i pieprzem

Wesoła, ognista, bezkompromisowa, tak można nazwać książkę Olivii S. Dwoje nie do pary. Rzęsy i nonsensy. Już sam tytuł mówi nam, że nie będzie to zwykła książka. Znajdziemy tu zgrabny portret mieszczuchów, anatomię związku dwojga ludzi przyprawioną dużą dawką humoru.

Współczesny związek z humorem

Opowieść o byciu razem może zacząć się różnie, w tym przypadku główna bohaterka, a tym samym narratorka książki zaczyna swoją opowieść od rozważania o rozwodach, o tym, czy miłość do grobowej deski istnieje? W książce znajdziemy deliberacje na temat monogamiczności oraz jej braku, o tym jak współczesny świat wpływa na relację dwójki kochających się osób oraz dowiemy się, jak wygląda życie korporacyjnej pary, która znalazła siebie między biurowcami, serpentynami dróg i galeriami handlowymi.

dwoje nie do pary

Bohaterka w zgrabnych słowach pokazuje nam co to znaczy być kobietą, myśleć jak kobieta i kochać jak kobieta. Lektura obfituje w przemyślenia i ironiczne komentarze na temat codzienności, lansowanych  trendów oraz współczesności, która każe kobietom być zawsze piękną i gotową na seks, a jednocześnie gloryfikuje kult matki i dbania o szczęśliwe ognisko domowe.

Z książki wyłania się też portret R. mężczyzny nie idealnego, mającego swoje wady, ale kochający bohaterkę do szaleństwa.R. może nie zawsze rozumie, ale jest, ona jest mango, on – bananem, tak różni, a jednak pasujący do siebie i tworzący idealny koktajl.

Widzimy relację na wielu podłożach – od codziennych wypadów do knajpy, histeryczne knajpy, aż po namiętny seks, którego nie brakuje w książce Dwoje nie do pary. Rzęsy i nonsensy. Olivia S. pokazuje nam również zmiany w kobiecym myśleniu, powolną akceptację zmian, zarówno w związku, jak i w bohaterce. Nie ucieka od trudnych tematów takich jak zdrada, rutyna codzienności, pragnienie bycia młodym i przemijaniu. Tabu jest jej obce, pomaga jej żart, sarkazm i niezwykły zmysł obserwacyjny, co czyni książkę przyjemną i lekkostrawną.

Dwoje nie do pary – zdrowy egoizm i szczypta namiętności

Intrygują obserwacje autorki na temat miasta, wielkomiejskiego zgiełku, brudu, wad mieszkania w wieżowcach i zamkniętych osiedlach, a jednocześnie docenienie ogromu możliwości i wolności jakie daje duże miasto. Jednak to gdzie mieszkasz narzuca też pewne standardy, dlatego bohaterka pokazuje w swoim dzienniku, jak bardzo liczy się wygląd, że zajęcia fitness to niemal obowiązek, a operacja plastyczna nosa lub piersi dla kobiet z korporacyjnej klasy średniej staje się normą.

dwoje nie do pary

Autorka Oliwia S. w ironiczny, a jednocześnie ciepły sposób pokazuje współczesną miłość, nie idealną, mimo, że okraszoną zdjęciami z filtrem na Instagramie. Relacje ludzi w świecie rozwodów, pogoni za pieniądzem, lepszym statusem, wyjątkowym ciałem. Nie stroni od pikantnych szczegółów małżeńskiego życia, pokazuje seks, sprzeczki i wspólne wypady za miasto.

,,Dwoje nie do pary. Rzęsy i nonsensy” to książka z jednej strony lekka, idealna do czytania w lecie na działce lub urlopie na tropikalnej plaży. A jednocześnie wytrawna analiza współczesnego związku, która bez tabu i  z ironią w soczystych dialogach pokazuje naszą rzeczywistość.

Jeśli szukacie książki, która Was ubawi i pozwoli nabrać dystansu do otaczającego świata wybierzcie Dwoje nie do pary. Rzęsy i nonsensy.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu NOVA ERES

Tytuł: Dwoje nie do pary. Rzęsy i nonsensy

Autor: Olivia S.

Liczba stron: 232

Wydawnictwo: NOVA ERES

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Wariat na wolności, czyli autobiografia Wojciecha Eichelbergera

Bardzo lubię czytać książki, które opowiadają o losach ...

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook

Kawa do książki