Czytaj na walizkach

Subiektywnie o książkach, podróżach i życiu pełnym niespodzianek

Co zwiedzać w Łodzi? – Migawki

13 października 2016 paulina komentarzy 35

Byłam tam tylko kilka chwil i to bardzo zimnych chwil. Przywiozłam najbardziej praktyczne pamiątki od nie wiem kiedy – czapkę i rękawiczki (w końcu Łódź stolicą dziewiarstwa była). Kiedyś przejeżdżając przez to miasto zobaczyłam dzieci biegające prawie nagie po ulicach i kamienice bez okien, a straszyła dziwna toaleta na Dworcu Łódź Kaliska. Mój obraz Łodzi kształtowały opowieści z piekła rodem . Jednak ten krótki wyjazd odczarował to miasto.

Co zwiedzać w Łodzi?

To nie banał, a szczera prawda, że w podróżach nie liczy się gdzie, tylko z kim, a tym razem raczej do kogo. Moja dobra koleżanka pokazała mi Łódź w szybkim spacerze i zdążyłam się zachwycić. Wiecie, że ja bardzo lubię zwiedzać miasta, ale tym razem pokonało mnie zimno. Od zmarznięcia (zbyt cienka kurtka, brak czapki i rękawiczek) chodzę z przeziębieniem do dzisiaj.

co zwiedzac w lodzi

Mimo chłodu, zdążyłam zobaczyć kilka ciekawych elementów łódzkiej architektury. Stajnie Jednorożców (kolorowa wiata tramwajowa), Piotrowską, zajrzałyśmy do Off-u, gdzie knajpki, przeplatają się ze sklepami niszowych artystów i eko targami. Tam udało nam się wypić pyszną kawę i zimową herbatę na rozgrzewkę. Aby pójść dalej i podziwiać instalacje z Łódzkiego Festiwalu Światła. Robił wrażenie.

co zwiedzac w lodzi

co zwiedzac w lodzi

co zwiedzac w lodzi

Udało mi się też zobaczyć słynną Manufakturę – pięknie odrestaurowane budynki z czerwonej cegły, zaadaptowane pod kompleks rozrywkowo- kulturalno- handlowy, w którym cały czas się coś dzieje. Jak nie plaża, to lodowisko, pokazy, spektakle, cały czas działająca ściana wspinaczkowa i wiele, wiele więcej. W pobliżu znajduje się Muzeum Miast Łodzi (jest usytuowane w Polsce pałacu fabrykanckim rodziny Poznańskich).

co zwiedzac w lodzi

co zwiedzac w lodzi

Miejsca do zobaczenia w Łodzi

Zajrzyj do Pasażu Róży, który robi niesamowite wrażenie.

co zwiedzac w lodzi

co zwiedzac w lodzi

Może skusisz się na zwiedzanie kanałów pod miastem w Muzeum Kanałów ,,Dętka”

Albo zainteresuje Cię najnowocześniejsze w Polsce Planetarium EC1 w Łodzi, gdzie zobaczysz niezwykłe pokazy na temat gwiazd, nocnego nieba i Kosmosu.

Może macie jakieś ciekawe propozycje co jeszcze zobaczyć w Łodzi? Na pewno pojadę tam jeszcze nie raz.

Zapisz

Zapisz

#co zwiedzac w lodzi#czytaj na walizkach w lodzi#łodź#manufaktura#off#piotrowska#stajnia jednorozców#zaułek rozy

Miło mi że tu jesteś, jeśli tekst Ci się spodobał. Pozostaw po sobie jakiś ślad.

Każdy komentarz to dla mnie zastrzyk motywacji.

Zobacz również moje najpopularniejsze wpisy

Poprzedni wpis

Następny wpis

 • Jakie fikuśne lampy 😉

 • Joanna Olejniczak

  Nie przypuszczałabym, że Łódź jest aż tak ciekawa i niezwykła. Zaczarowane miejsce!

 • No patrz, a mnie się Łódź kojarzyła z nudą. Wstyd mi 🙂

 • Polecam herbaciarnię „Dekadencję”. Niezwykle klimatyczne miejsce 🙂

 • Myśli Oprocentowane

  Mnie Łódź kompletnie się nie podoba. Trochę smutne miasto, niewiele zabytków.

 • Bardzo, ale to bardzo chcę pojechać do Łodzi. Mam kilku znajomych, którzy co miesiąc/dwa są w Łodzi i są nią zachwyceni.

 • Byłam raz w Łodzi, ale miasto poza kilkoma ładnymi miejscami wydało mi się bardzo smutne i ponure. Może to moje mylne wrażenie i powinnam pojechać tam kiedyś znowu 🙂

  • Mnie na prawdę zaskoczyło, też myślałam, że jest smutna i niefajna, ale nie ma to jak ludzie, którzy odczarowują przestrzenie:)

 • Jeszcze nigdy nie byłem w Łodzi, ale dużo złego słyszałem o tym mieście. Widzę, że to niekoniecznie prawda 🙂

  • Wydaje mi się, że jak każde miasto, Łódź też się zmienia, mimo tego, że jest trudno, to widać wiele odnowionych i zachęcających miejsc.

 • Choć od ponad 10 lat mieszkam w Wawie, Łódź to moje rodzinne miasto i mam do niej wielki sentyment! Nareszcie czuję ze miasto idzie w dobrą stronę, staje się kulturalnie i artystycznie perełką na mapie Polski. Widzialaś słynne łódzkie murale są super- street art na najwyższym poziomie!

  • Tak, murale ekstra:) Podobno jest ich bardzo dużo w całym mieście, mi się udało dostrzec jedynie dwa.

 • Damian Losik Opencaching

  Będąc w Łodzi warto poświęcić chwilę na spacer po Księżym Młynie, czy Starym Cmentarzu. Dla nieco bardziej odważnych i lubiących się pobrudzić, jest masa ciekawych urbexów. Dendrofile zaś będę mieli pełne ręce roboty w Ogrodzie Botanicznym. Generalnie Łódź, to nie tylko Piotrkowska i okolice. 😉

  Mała zajawka z Księżego Młyna: http://damian211289.blogspot.com/2016/09/na-chwile-do-odzi.html

  • Na taki komentarz czekałam:) Dzięki za polecenie ciekawych miejsc, chętnie tam zajrzę, kiedy będę kolejny raz w Łodzi, a ten Książęcy Młyn wygląda bardzo ciekawie:)

   • Damian Losik Opencaching

    Księży Młyn, to fabrykancka Łódź w pigułce: od ceglanych famuł, poprzez wielgachny urbex przędzalni Grohmanna do muzeum w Pałacu Herbsta. Kontrast pomiędzy wypucowanymi loftami, a wspomnianą tkalnią po przeciwnej stronie ulicy jest niesamowity. A jako ciekawostka, budynek dawnej straży pożarnej, który „grał” komendę policji w serialu „komisarz Alex”. Wymieniać dalej…? 😉

    • Bardzo mnie zaciekawiłeś:) Pewnie robione tam zdjęcia były by świetne:) Czyli wniosek jest jeden muszę wrócić do Łodzi i zobaczyć znacznie więcej:)

     • Damian Losik Opencaching

      Księży Młyn jest wdzięcznym miejscem do fotografowania, masa smaczków i detali z minionej epoki. Podobnie jak ulica Popioły, wspomniany już stary cmentarz i cmentarz żydowski. Pozostając przy samej Piotrkowskiej, to warto zajrzeć w niektóre, odstraszające zapachem bramy chociażby w poszukiwaniu kuczek, czy innych ciekawostek… a z Piotrkowskiej już tylko kawałek na Piramowicza pod cerkiew św. Olgi (fragment ulicy jakby zupełnie niełódzki), która w zasadzie sąsiaduje z kolorową cerkwią Newskiego… 😉

      Kurde, chyba sam skrobnę jakiegoś posta o samej Łodzi. 😉

     • Napisz, napisz, chętnie poczytam:)
      Chyba wiosną się tam wybiorę, wtedy pogoda będzie bardziej sprzyjała spacerom i odkrywaniu tajemniczych zakamarków:) Teraz wolę ciepłe kawiarnie lub bary;)

 • To prawda – Łódź, to nie tylko Piotrkowska i Manufaktura, chociaż najłatwiej akurat tam dotrzeć. Niestety, wiele miejsc jest rozrzuconych po mieście i nie ma jednej proistej trasy zwiedzania. Zawsze polecam Białą Fabrykę ze skansenem budynków dawnej Łodzi przemysłowej, willę Leopolda Kindermana na ulicy Wólczańskiej (chyba jeden z najładniejszych przykładów secesji w Polsce) i największy w Europie cmentarz żydowski.

  • Dzięki za polecenia takich miejsc. Lubię odkrywać miasta warstwami. Najpierw to co jest znane i turystyczne, a później coraz bardziej ciekawe miejsca, gdzieś poukrywane po mieście:)

 • Muszę nadrobić zaległości i odwiedzić wreszcie Łódź 🙂

 • Ja z Łodzią mam związane bardzo mieszane uczucia. Na jednej ulicy mi się podoba, przy czym wychodzę za róg i mnie przytłacza. I to piękno miesza się ze smutnym krajobrazem. Ech, sama nie wiem co mam myśleć o tym mieście. Ale bez wątpienia muszę poznać je bardziej 😉

  • Dla mnie był to pierwszy kontakt z Łodzią i chcę jej więcej, ale nie takiej turystycznej:)

 • Mieszkałam w Łodzi coś ponad 3 lata. Miasto piękne, klimatyczne i do tej pory je uwielbiam i chętnie odwiedzam, ale muszę przyznać, że nie chciałabym tam znowu zamieszkać 😉

 • Fajnie, że pokazałaś Łódź z takiej alternatywnej strony – nie tylko przez pryzmat Piotrkowskiej i Manufaktury, ale innych pięknych miejsc w mieście. 🙂

 • Pochodzę z okolic Łodzi więc miło mi się czytało Twój wpis. 🙂 Ja do tej listy dodałbym jeszcze spacer po Księżym Młynie.

 • Agnieszka Voyagnieszka

  Miły i przyjemny tekst o Łodzi 🙂 Zyczę Ci, by przy następnej okazji dopisała pogoda oraz temperatura 🙂 pozdrawiam !

Najnowsze wpisy