Czytaj na walizkach

Subiektywnie o książkach, podróżach i życiu pełnym niespodzianek

bajki terapeutyczne

Bajki terapeutyczne, jak rozmawiać o trudnych wydarzeniach z dziećmi

5 marca 2017 paulina komentarzy 16

Znacie bajki terapeutyczne? One pomagają dzieciom i młodzieży uporać się z problemami, przekazać je w zrozumiały sposób oraz pomóc znaleźć rozwiązanie w trudnych sytuacjach. Jedną z takich opowieści jest ,,Inny niż wszyscy” – Per Nilsson.

Bajki na trudne chwile

Bajki terapeutyczne to specjalny rodzaj bajek, zazwyczaj opowiada historię, która odnosi się do konkretnego problemu dziecka, może być to lęk, złość, trudność z zaakceptowaniem rodzeństwa, czy nieumiejętność poradzenia sobie w nowym kraju. Bajki mogą dotyczyć najróżniejszych tematów, bohaterzy, konwencje oraz sposób opowiadania również się różnią. Jednak mają jeden, wspólny cel, a jest nim pomóc dziecku czy nastolatkowi w oswojeniu jego problemów, trudnych emocji lub wydarzeń.

Bajki terapeutyczne są idealne dla rodziców, jeśli chcą przepracować z dzieckiem konkretne wydarzenie lub nauczyć go nowych sposobów radzenia sobie w problemowej sytuacji. Mogą być niezrównaną pomocą w przypadku wytłumaczenia dzieciom takich zjawisk jak śmierć lub choroba bliskiej osoby, niepełnosprawność lub trudności innych dzieci lub osób dorosłych. Bajki wychodzą naprzeciw rodzicom i dzieciom. Dzięki zrozumiałemu językowi, bohaterom, z którym może utożsamić się dziecko bajka staje się przystępna i trafia do młodego czytelnika. Rodzice nie muszą szukać wyszukanych określeń, trudzić się nad tym jak przekazać dziecku trudne wiadomości, mogą przeczytać bajkę i spróbować porozmawiać, o tym co dziecko zrozumiało. Taki sposób jest bardziej komfortowy zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców.

bajki terapeutyczne

Bajki terapeutyczne – co to znaczy być innym?

Książka ,,Inny niż wszyscy” opowiada historię o tym, co bliskie dla dzieci. Mówi o klasie, szkole, pierwszych miłościach i zachowaniach w klasie. Narratorem historii jest Dawid, który opowiada o swojej klasie, charakteryzuje wszystkich uczniów i na dłużej zatrzymuje się przy Oskarze. Chłopcu, który jest jaki jest, a dla wielu osób jest specyficzny.

Używa dziwnych, specjalistycznych słów, opowiada o niezwykłych rzeczach takich jak np. system kodowania numerów telefonicznych, na przerwie przemierza podwórko, a w klasie musi mieć wszystko poukładane na swoim miejscu. Dawid zastanawia się czy jest podobny do Oskara, a wszystko przez słowa pani nauczycielki, która mówi, że Oskar ma Zespół Aspergera. Wszystkie dzieci zastanawiają się czy to znaczy, że Oskar jest nienormalny, chory?

,,Inny niż wszyscy” to opowiadanie, które przybliża problem inności, specyficznych zachowań w klasie szkolnej na przykładzie chłopca z Zespołem Aspergera. Pokazuje jak ważna jest wrażliwość, odpowiednie przygotowanie dzieci na ważne informacje i mówi, że inny to nie znaczy gorszy, a wyjątkowy. Razem z Dawidem dzieci mogą odkryć piękną prawdę, że każdy z nas jest inny, nikt nie myśli tak samo, ani nie ma identycznych pragnień. Książka ,,Inny niż wszyscy” uczy wrażliwości i empatii w stosunku do osób z różnymi zaburzeniami oraz skłania do refleksji jacy jesteśmy na co dzień.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Zakamarki

Jeśli skorzystacie z buy.box na blogu, czyli przejdziecie na stronę księgarni i kupicie książkę, ja dostanę z tego niedużą prowizję. Wy nic nie tracicie, książka ma taką samą cenę jaką widzicie poniżej.

 

Tytuł: Inny niż wszyscy

Autor: Per Nilsson

Ilość stron: 63

Wydawnictwo: Zakamarki

Zapisz

Zapisz

Zapisz

#autyzm#bajki dla dzieci#bajki terapeutyczne#bajkoterapia#dzieci#inność#książki dla dzieci#niepełnosprawność#problemy dzieci#Zespól Aspergera

Miło mi że tu jesteś, jeśli tekst Ci się spodobał. Pozostaw po sobie jakiś ślad.

Każdy komentarz to dla mnie zastrzyk motywacji.

Zobacz również moje najpopularniejsze wpisy

Poprzedni wpis

Następny wpis

 • Ewelina K

  Takie opowieści uważam, za skarby. Czasami rodzicom trudno samemu wyjaśnić dziecku pewne zjawiska a takie książki ilustrują problem i podpowiadają zachowania.

 • Warto podsuwać dzieciakom takie pozycje. Bywa, że rodzicom trudno jest wytłumaczyć niektóre zagadnienia.

 • Julia Radzio

  Inność zawsze jest odbierana jako coś złego, przerażającego, a przecież wcale nie trzeba się jej bać :). Musimy akceptować siebie i innych, wraz ze swoimi chorobami i słabościami. Dobrze, że powstają takie książki.

 • Do tej pory nie mając jeszcze nie dzieci nie myślałam o takich rzeczach. Ale uważam, że to bardo dobry sposób na rozpoczęcie rozmowy o trudnych sytuacjach.

  • Są też bajki terapeutyczna dla dorosłych, często wykorzystywane w pracy psychologicznej czy psychoterapeutycznej.

 • Och Wychowanie

  Bajki terapeutyczne bez wątpienia mają cudowną moc. Nie raz już pomogły mi w różnych problematycznych sytuacjach z dziećmi 🙂

 • Matka-Dietetyczka

  Bardzo potrzebne, jest tak wiele trudnych spraw dla nas samych, nie mówiąc o przekazie dla dziecka..

 • Mamy bajki tego typu dla przedszkolaków, ale jeszcze chyba za wcześnie u naszej 3 latki na taką lekturę. Za to słoń Emel w temacie inności jest super!

 • A wiesz, że ja bardzo lubię takie rozmowy z dziećmi, bo są pełniejsze, zbliżają, uwrażliwiają i pokazują całe spektrum emocji i nieprzewidywalnych reakcji dziecka. Są też bardzo poruszające. Kiedyś czytałam swojemu małemu wówczas synowi rozdział o śmierci bliskich (oczywiście książeczka dla dzieci, a konkretnie encyklopedia Larousse) i oboje płakaliśmy. To była jedna z takich rozmów, których nie zapomnę do końca życia.

 • Jakie piękne teraz książki powstają! Super pretekst do rozmowy o trudnych sprawach z dzieckiem! Dzięki za podzielenie się!

 • Masz więcej takich pozycji do zaproponowania? Bardzo lubię takie książki. Podsuwam swoim dziewczynom i sama chętnie czytam. Niestety nie potrafię dotrzeć do pozycji dla nastolatek.. Ostatnią jaką czytałyśmy była ‚Cud chłopak” R.J. Palaccio

  • ,,Dziewczynka-skrzynka” ,,Zaginieni rodzice”, ,Garbuska” pozycje napisane przez Grażynę Hanaf, jak znajdę więcej to na pewno się podzielę propozycjami na blogu lub podeślę dla Ciebie 🙂

 • Pingback: Podsumowanie marca – wyzwanie, czytanie i kibicowanie - Czytaj na walizkach()

Najnowsze wpisy