Bez kategorii

,,Zobacz smaki, pokoloruj zapach, posmakuj dźwięki, dotknij kolor”

To nie zwykłe rysowanie, czy szalone tańce na dyskotece. Metody arteterapii to stanowczo coś więcej. Dają możliwość zmniejszenia stresu, wyładowania w bezpieczny sposób swoich negatywnych emocji, pozwalają na większy kontakt z samą sobą i resztą grupy. Arteterapiia to powrót do lat dzieciństwa, kiedy tworzenie i radosna zabawa była czymś normalnym, rzeczywistym i rozwiązującym wszelkie problemy.

arteterapia

arteterapia

Czy sztukę można wykorzystać do tego by pomóc innym osobom lepiej zarządzać swoimi emocjami, okiełzać lęk, czy też wyzwolić się z łańcuchów traumy?

Artetrapia – czy ona leczy?

Mogę odpowiedzieć na to pytanie twierdząco. Dzięki formom arteterapeutycznym praca z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi i seniorami staje się łatwiejsza. Arteterapia, jak sama nazwa wskazuje jest zlepkiem dwóch słów, ars, czyli sztuka i terapia, razem daje to leczenie przez lub dzięki sztuce. Jako pierwszy prawdopodobnie użył tej nazwy artysta Adrian Hill. Artetrapia potocznie jest utożsamiana z plastykoterapią, czyli malowaniem, rysowaniem i wszelkimi technikami plastycznymi. Jednak obecnie pod słowem arteterapia, kryje się o wiele więcej. To przede wszystkim forma psychoterapii, czyli leczenie różnego rodzaju problemów i schorzeń za pomocą kontaktu z drugim człowiekiem, w arteterapii przy pomocy różnorodnych dziedzin sztuki.

Na arteterapię składa się: teatroterapia, choreoterapia, biblioterapia, bajkoterapia, muzykoterapia, filmoterapia, czyli tak naprawdę ogrom i bogactwo zdobyczy kultury. Różne rodzaje sztuki są wykorzystywane do pomocy innym. Takie czynności jak taniec, śpiew, rysowanie, czy granie za pomocą gestów i pantomimiki pomaga rozładować negatywne emocje, dotrzeć do tych skrywanych, uwalnia od trudnych przeżyć, które nierzadko nie dają się zwerbalizować pod czas zwykłej rozmowy.

Ostatnio mam szansę przekonać się jak działają te metody w praktyce, jestem na praktykach, dzięki którym uczę wykorzystywać się sztukę do nawiązania kontaktu z drugą osobą, czy zrozumienia jej potrzeb. Widzę jak tworzenie własnych prac pomaga uspokoić się danemu uczestnikowi, zająć myśli, czy też zbudować kontakt, czy więź z innym członkiem grupy.

Jak wyglądają zajęcia?

Zajęcia metodami terapeutycznymi prowadzone są dla dzieci i młodzieży w świetlicach zajęciowych, specjalistycznych ośrodkach dla osób potrzebujących specjalnej pomocy takich jak osoby ze zdiagnozowanym upośledzeniem umysłowym, czy autyzmem. Formy arteterapeutyczne wykorzystują terapeuci w więzieniach, ośrodkach wychowawczych, szpitalach czy placówkach opiekuńczych dla dzieci i młodzieży. Odreagowanie stresów, napięć i negatywnych emocji za pomocą rysunku, teatralnego przedstawienia czy wspólnego śpiewania pomagają skupić się na pozytywnych wspomnieniach, zauważyć świat, który jest dookoła danej osoby.

W arteterapii nie ocenia się prac, nie ma znaczenia poziom zdolności artystycznych. Najważniejszy jest kontakt emocjonalny oraz ekspresja własnego ,,ja”. Dzięki temu dana osoba może wyrazić własną tożsamość, potrzeby czy lęki. Korzyści, jakie płyną z terapii to poprawa relacji, postrzegania siebie, czy też wzmocnienie swojej samooceny. Często dla osób niemogących się posługiwać się mową, artetreapia jest drogą komunikacji potrzeb, pragnień i uczuć.

arteterapia

Cele artaterapii:

  • socjalizacja,
  • poznanie własnych emocji,
  • relaksacja, odreagowanie napięć,
  • diagnoza potrzeb danej osoby,
  • rozwój wyobraźni,
  • umożliwienie ekspresji, własnej twórczości,

Zasady leczenia sztuką

Leczenie przez sztukę ma kilka zasad, przede wszystkim skupienie się na tu i teraz, chwila obecna jest najważniejsza, nie liczą się wcześniejsze zdarzenia, ani przyszłe obowiązki. Dzięki temu osoba podająca się oddziaływaniom ma możliwość spotkać się sama ze sobą. Brak oceniania jest bardzo ważny dla osób mających niską samoocenę lub też lękających się wystawienia na ekspozycje społeczną i krytykę. Pomaga socjalizować, ponieważ najczęściej zajęcia odbywają się w grupie, co wpływa nawiązywanie kontaktów miedzy uczestnikami terapii. Nie ma tu rywalizacji, bycia najlepszym, czy najzdolniejszym.

Spotkanie ze sztuką ma być relaksem i spokojnym oddaniem się tworzeniu, poznaniem siebie i okiełzaniem napięć. Zajęcia terapeutyczne są często włączane w programy profilaktyczne dla środowisk zagrożonych patologią lub osób potrzebujących odpowiedniego skanalizowania swoich emocji.

Ważne by metody, jak i materiały nie były infantylne, nieciekawe i mało interesujące. Zadbanie o komfort uczestników należy w gestii obowiązków terapeuty. W pracy z młodzieżą czy też seniorami należy wystrzegać się monotonii, zajęć typowo dziecięcych, które zniechęcają grupę do pracy. Tutaj kreatywność, burza mózgów czy szalone pomysły mają racje bytu. Możliwość wykorzystania gestów, muzyki, tańca, malarstwa, rzeźby, filmu czy też bajki daje niezliczone możliwości tworzenia.

,,Biorąc pod uwagę wszys­tkie ak­ty tworze­nia, od­kry­wa się jedną ele­men­tarną prawdę: gdy się cze­muś praw­dzi­wie poświęca­my, wspiera nas opatrzność”.

Johann Wolfgang Goethe

 

arteterapia

arteterapia

Bibliografia:

  • Arciszewska-Binnebese Alina: Szczęśliwy świat tworzenia, czyli Arteterapia: materiały metodyczne do pracy z dziećmi, młodzieżą oraz osobami dorosłymi, w szkołach podstawowych i gimnazjach, w placówkach szkolno-wychowawczych szkolnictwa specjalnego, w świetlicach szkolnych i terapeutycznych, na koloniach, obozach i wycieczkach. Wariant tytułu Arteterapia. Toruń: Wydaw. BEA-BLEJA, 2003. ISBN 83-88862-14-6.
  • Arteterapia a proces leczenia i postępowania psychokorekcyjnego : III Sesja Naukowa w Jagniątkowie k. Jeleniej Góry w dniach 31 V -2 VI 1990 r. (zespół red. Leon Hanek, Maria Passella) ; Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. (Katedra Arteterapii), Departament Kształcenia Artystycznego Ministerstwa Kultury i Sztuki. Wrocław: AM, 1990. Zeszyt Naukowy / Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu; nr 57 Arteterapia ; 3.
  • Narodziny idei, ewolucja teorii, rozwój praktyki, Szulc Wita, wyd.DYFIN

Zapisz

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook

This error message is only visible to WordPress admins
Error: No posts found.

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Obserwuj mnie