Czytaj na walizkach

Subiektywnie o książkach, podróżach i życiu pełnym niespodzianek

Aleja starych topoli

Aleja starych topoli Tom I i Tom II

12 marca 2017 paulina komentarzy 11

Saga rodzinna, która przenosi nas w lata dziewięćdziesiąte XIX wieku, gdzie rozpoczyna się historia trzech sióstr Więckowskich i ich rodzin, których los doświadcza na wielu polach. Świat kobiet, ograniczeń, wyborów i niełatwych sytuacji, w których spotyka się odwieczny dylemat – własne szczęście czy szczęście innych?

Aleja starych topoli – Tom I

W pierwszym tomie powieści Agnieszki Janiszewskiej poznajemy dokładnie historię Ewy Więckowskiej, najmłodszej, niechcianej i niekochanej córki mecenasa Więckowskiego. Spotykamy ją kiedy ma zostać wydana za Adama Celiowskiego, swojego szwagra. Cała Warszawa huczy od plotek, z powodu niedawnej śmierci siostry Ewy – Maryli, która była pierwszą żoną Celiowskiego i miała z nim trójkę dzieci. Niewyjaśniona do końca historia śmierci Maryli, rzuca się cieniem na całym życiu młodej Ewy.

Mimo, protestów najstarszej siostry Marianny, ojciec sióstr wydaje najmłodszą za dziedzica Jodłowa. Obawy Marianny nie sprawdzają się – młoda para wiedzie ze sobą szczęśliwy i zgodny żywot. Małżeństwo staje się dla niej wybawieniem od okrutnego ojca. Jedynie historia śmierci średniej siostry, kontakty ze służbą oraz z córką Adama i Maryli – spędzają Ewie sen z powiek. Powodem dla, którego kobieta nie może być szczęśliwa jest też brak potomstwa, mimo ogromnej miłości do męża. Jednak kiedy wszystko wydaje się już przesądzone, los płata bohaterce Alei starych topoli niezwykłą niespodziankę, na którą nie była gotowa.

Historia miłości Ewy i Adama jest pokazana wielowymiarowo, autorka w ciekawy sposób portretuje zwyczaje, konwenanse jakie pętały kobiety w XIX wieku. Pokazuje istotę i wagę  roli ojca oraz męża, bez których zgody – kobieta nie mogła zrobić żadnego kroku, podjąć decyzji.

W trakcie powieści poznajemy intrygę związaną z tajemniczą śmiercią siostry, dowiadujemy się o tajemnicach Adama, wnikamy w relacje z dalszymi członkami rodziny, który w znaczący sposób zaważą na losach Ewy.

Aleja starych topoli – Tom II

Druga część powieści opowiada losy Klary – córki Adama i zmarłej Maryli, która uwikłała się w nieszczęśliwą miłość do swojego kuzyna Huberta, zadurzonego w jej macosze (Ewie). Klara, pewna miłości ojca, postanawia wystawić go na próbę.

Aleja starych topoli

Razem z ciotką, matką Huberta, wybiera się do Paryża, zawalczyć o miłość kuzyna. Jednak splot wypadków powoduje, że jej wybrankiem zostaje były mąż Joanny. Zagmatwana relacja rodzinna, brak akceptacji ze strony ojca skłania Klarę do pozostania w Paryżu.

Losy Klary, Huberta, Ewy, Adama i Oli – córki – niespodzianki jaka pojawiła się w ich życiu pary – są ze sobą nierozerwalnie złączone.

W tle pojawiają się paryscy lekarze, tajemnicze choroby, zawiła intryga dotycząca związku Joanny z byłym mężem oraz relacja Ewy i Huberta. Każda z postaci ma w powieści swój wątek, który na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo zagmatwany, jednak autorka w zgrabny sposób potrafi połączyć wszystkie fakty i historie w jedną, wciągającą fabułę.

Zalety książki Aleja starych topoli

W książce podobało mi się nagromadzenie różnych, wyrazistych postaci, które powodowały, że historia nabierała rumieńców. Zawiłe koligacje rodzinne były jedynie pretekstem do sportretowania społeczeństwa polskiego na przełomie XIX i XX wieku. Autorka w wyśmienity sposób pokazała wpływ mieszczańskiego i szlacheckiego towarzystwa, skostnienie obyczajów, rolę kobiety i jej trudną sytuację w czasie społecznych przemian.

Z książki wyłania się też ciekawy kontrast między życiem i społeczeństwem warszawskim, a Paryżem i obowiązującymi za granicą standardami. Jednym ze znamiennych przykładów było studiowanie we Francji kobiet, nawet kierunków, w tamtych czasach przeznaczonych jedynie dla mężczyzn np. medycyny.

Aleja starych topoli

Aleja strych topoli jest powieścią z wyraźnie zarysowanym obyczajowym tłem, na którym w wyraźny sposób rysują się dylematy bohaterów, ich konflikty wewnętrzne oraz walka jaką podejmują o realizację własnych marzeń na przekór obyczajom.

Polecam wszystkim, którzy lubią wielowątkowe powieści, z ciekawą intrygą, mocno osadzone w realiach końca XIX wieku. Wciągająca i w pewnym momencie zagadkowa lektura.

Polecacie inne powieści, gdzie akcja toczy się w XIX lub na początku XX wieku?

Za książkę do recenzji dziękuję wydawnictwu NOVAE RES

Recenzja przedpremierowa. Premiera książki: 15.03.2017r.

Jeśli skorzystacie z buy.box na blogu, czyli przejdziecie na stronę księgarni i kupicie książkę, ja dostanę z tego niedużą prowizję. Wy nic nie tracicie, książka ma taką samą cenę jaką widzicie poniżej.

Dziękuję Wam serdecznie za wszystkie zakupy przez wchodzenie korzystając z moich linków. Miłego czytania.

Tytuł: Aleja starych topoli Tom I i Tom II

Autor: Agnieszka Janiszewska

Ilość stron: Tom I – 340 Tom II- 335

Wydawnictwo: NOWAE RES

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

#agnieszka janiszewska#aleja starych topoli#dwa tomy#kobiety#literatura polska#miłość#powieść obyczajowa#saga rodzinna

Miło mi że tu jesteś, jeśli tekst Ci się spodobał. Pozostaw po sobie jakiś ślad.

Każdy komentarz to dla mnie zastrzyk motywacji.

Zobacz również moje najpopularniejsze wpisy

Poprzedni wpis

Następny wpis

 • Pingback: Marzec - zapowiedzi książkowe - Czytaj na walizkach()

 • Frederic Honinblost

  Nie czytałem i chyba nie kręcie mnie to, bo wszystko co wiem o kobietach czytałem u Simon de Beauvoir, Sylvii Plath i Agnieszki Twardowskiej, ale jeżeli chodzi o początek naszego wieku to, z tego co pamiętam, Na wschód od Edenu jest także o podobnych kwestiach. Jeżeli chodzi natomiast o kwestię przemian kobiecości to polecam książkę Ginekolodzy, bo to okrutne i chcę, żeby wszyscy cierpieli razem ze mną.

  • Hmm, myślę, że zawsze można wiedzieć więcej lub choćby skonfrontować naszą wiedzę z nowym punktem widzenia.

 • Jak wspominałam już, będzie to historia idealna dla mnie 🙂

 • Lubię realia przełomu XIX-XX wieku, bo rzeczywiście był to bardzo ciekawy czas. Wiele problemów tamtych lat nie straciło na aktualności, co jest naprawdę bolesne, ale też fascynujące.

  Pewnie nie zwróciłabym uwagi na te książki, gdyby nie Ty, więc bardzo się cieszę, że o nich napisałaś. Jestem zdumiona, że Novae Res poprawia się w kwestii jakości okładek, bo dotąd większość z nich straszyła.

  • Co do problemów i trudności to mam wrażenie, że same podstawy się nie zmieniają – brak równości, decydowania o sobie, narzucanie woli innym jednostkom, brak poszanowania godności itp., jedynie otoczka ulega modernizacji.

   Co do okładek, to ta rzeczywiście jest przyjemna, wprowadza w nastrój delikatnej tajemnicy dawnych lat.

 • Zapowiada się interesująco, tytuł już zapamiętuję, rozejrzę się za książkami. 🙂
  Bookendorfina

 • Kocham Cię moje życie blog

  Interesuje się tą książką, myślę że teraz po tej recenzji z jeszcze większą ochotą po nią sięgnę 🙂

Najnowsze wpisy