Czytaj na walizkach

Subiektywnie o książkach, podróżach i życiu pełnym niespodzianek

25 lat i jak nie umrzeć za życia

15 maja 2016 paulina komentarzy 10

Urodziny, rozmowy i refleksje na temat uciekającego czasu skłoniły mnie do spontanicznego wpisu. Życie jest krótkie – ten frazes zna chyba każdy, powtarzamy go od czasu do czasu, często kiedy w jakiś sposób konfrontujemy się ze śmiercią, która dopada dość blisko lub czai się dalej od naszego świata. Tylko co z tym robimy? Większości przypadków nic! 25 lat to to dobry czas na małą refleksje.

25 lat i nic więcej

Mimo, że tytuł sugeruje, że będzie to wpis o 25 – tych urodzinach, to jednak powiem Wam, że data i ilość lat nie gra roli. Liczy się raczej to co czujesz i myślisz, bo w konsekwencji to Ty kreujesz swoje życie, bez względu na datę ważności. Kiedyś pisałam o ryzyku (klik) podejmowania decyzji, czasem trudnych, do próbowania nowych rzeczy i wychodzeniu naprzeciw wyzwaniom, dlaczego? Bo to wszystko pozwala poczuć, że się żyje, doświadczyć autentycznych emocji, bliskości, zapisać niezwykłe wspomnienia, których nikt i nic nie odbierze.

Masz kilka opcji mają te kilkanaście czy kilkadziesiąt lat – możesz narzekać (ja robię to zbyt często), poddać się marazmowi, toksycznym ludziom, którzy odbierają chęć do czegokolwiek. Możesz sprawić, że umrzesz za życia, bo nic i nikt nie będzie Cię cieszyć, a Ty będziesz widzieć tylko to co złe. Rozgoryczenie, żal i niechęć do innych, że im się udało – mają dom, męża, super dziewczynę, czy wakacje trzy razy do roku, może odebrać Ci radość życia. Może świadomość, że ktoś właśnie jedzie w podróż życia sprawia, że dostajesz wrzodów, a nowy telefon kolegi powoduje to, że zaciskasz pięści.

25 lat

Zazdrość i zawiść to bardzo silne trucizny, powoli odbierają radość z tego co mamy, z ludzi, którzy są blisko. Niepostrzeżenie biorą w posiadanie całe życie i kawałek po kawałku przemieniają Cię w zombie, które tylko myśli czego nie ma i co by chciał mieć. Większości są to rzeczy materialne, ale nie tylko – sukcesy w pracy, miłość, wspaniali znajomi czy kreatywne hobby również może stać się obiektem zazdrości. I co z tym robisz?

Nic, jednie wlewasz w swoje serce żal, że Tobie się nie udało, że nie wyszło i że jak on/ona kombinowała, że im się udało. Obniżasz wartość ludzi, deprecjonujesz sukcesy, umniejszasz znaczenie i coraz bardziej umierasz za życia, bo nie masz sił na zmianę siebie. Lepiej narzekać, tak łatwiej.

Chwila vs. całe życie

Czasem bywa też tak, że stoisz w obliczu trudnej decyzji i nie chodzi tu o to jakie buty wybrać, czy gdzie pojechać na wakacje, a o wybory fundamentalne. O zmagania z chorobą, śmiercią, czy decyzjami, które wywracają życie o 180 stopni. Zazwyczaj masz kilka opcji – możesz zostać tam gdzie jesteś, żyjąc w niepewności i marazmie, bo myśl o podjęciu decyzji paraliżuje Cię (tylko pamiętaj, że bark decyzji to też decyzja).

Możesz nie ryzykować, zostać w wygodnym życiu, które pozbawione jest trosk i napięć, żyć tak jakby tych ważnych ludzi nie było, jakby życie było jednostajną, monotonną sztuką, bez dramatów i zwrotów akcji, ale też bez happy endu. I możesz podjąć najtrudniejszą decyzję – zaryzykujesz – będziesz kochać choć chwile, choćby miało to trwać jedynie ułamek Twojego życia. Możesz wyprowadzić się na drugą stronę globu, choćbyś za miesiąc musiał wracać. Możesz powiedzieć tak, mężczyźnie, którego kochasz choć nie masz gwarancji, że za rok Cię nie zdradzi. Możesz naprawdę wiele i tylko od Ciebie zależy jak będzie wyglądać Twoje życie.

żyć pełnią życia

Każda decyzja niesie konsekwencje – życie pełnią życia to rozczarowania, łzy, upadki, dramaty i ogromne emocje. To wspaniałe rozmowy po świt, niekończące się podróże, ciężka praca, trudne relacje – to prawdziwe życie. Dla mnie wart swoje ceny, choćby miało być krótkie i skończyć się w najmniej spodziewanym momencie.

Możesz też umrzeć za życia, mając przykładowe 25 lat stwierdzić, że nic więcej już Cię nie czeka, że praca, dom, rodzina to iluzja, dla naiwnych. Zamiast w połowie pełną szklankę do której dolewasz co jakiś czas, możesz widzieć do połowy pustą, z której ciągle ubywa. Tak naprawdę liczy się jedynie Twoja perspektywa.

P.S. Taki trochę osobisty, urodzinowy wpis – 25 lat, to nie byle co:). Dla mnie życie krótkie, ale prawdziwe i intensywne jest lepsze od długiego, bezpiecznego ciągu dni bez ryzyka, a jak u Was? Często ryzykujecie, nawet wtedy gdy nie macie gwarancji powodzenia?

Zapisz

Zapisz

#25 lat#jak żyć#odwaga#ryzyko#sfera komfortu#toksyczne relacje#trudne decyzje#umrzeć za życia#zmiany#żyć pełnią życia

Miło mi że tu jesteś, jeśli tekst Ci się spodobał. Pozostaw po sobie jakiś ślad.

Każdy komentarz to dla mnie zastrzyk motywacji.

Zobacz również moje najpopularniejsze wpisy

Poprzedni wpis

Następny wpis

 • Genialny tekst, bo daje naprawdę do myślenia. Tylko wiesz w czym jest problem? Ludzie często nie dostrzegają tego co mają, albo mogą mieć w danej chwili, dopóki w ich życiu nie zdarzy się jakaś tragedia, jakieś przeżycie, które o 180% zmieni ich postrzeganie świata. Trochę to smutne, ale prawdziwe.

  • Dzięki za miłe słowa:) A co do życia, to tak tragedie wstrząsają i choć nie zawsze, to często są punktem zwrotnym.

 • Po pierwsze wszystkiego najlepszego? Ja już swoje 25. urodziny mam dawno za sobą, ale wiesz, im jestem starsza tym mniej marudzę i staram się bardziej cieszyć życiem. Przyznam szczerze, że wiele zmieniło we mnie pojawienie się mojego dziecka na świecie. Przewartościowałam całe swoje życie.

  • Dziękuję:) Miło czytać takie słowa o tym, że żyjesz pełnią życia i cenisz swoje życie:)

 • Ehh, taki chujowy dzień miałam dzisiaj- dzięki, potrzebowałam tego postu!

 • Julka

  Post daje dużo do myślenia, super. Ja kocham żyć chwilą 🙂

 • Pamar Travel

  Bardzo inspirujący wpis, utwierdziłam się w przekonaniu, że to co robię jest słuszną drogą. Nie chcę mieć domu z kredytem do końca życia, chcę podróżować, przeżywać, doświadczać, wracać i jechać ponownie. Podoba mi się ten wpis, bardzo dojrzałe przemyślenia

  • Dziękuję. Bardzo się cieszę po pierwsze, że masz swoją drogę, po drugie, że wpis Ci się podoba:)

Najnowsze wpisy