Książki

Ostatnio odbyłam ciekawą rozmowę na temat tego, dlaczego czytamy książki i w trakcie dyskusji okazało się, że tych powodów może być całkiem sporo. Każdy może znaleźć swój, który prowadzi do tego, że się po określone gatunki literatury, a inne omija. Znacie te powody czytania? Które są Wasze?

Ludzie czytają książki – dlaczego? 11 powodów

Pisałam Wam we wpisie Dlaczego czytam książki o swojej historii rozpoczęcia przygody z książkami, jednak jak piszecie w komentarzach oraz w trakcie rozmów na żywo, tych motywacji do czytania może być całkiem sporo. I wcale się one nie wykluczają. Oto małe zestawienie.

czytają książki

1.Poznać ciekawe historie

Chyba jeden z głównych powodów dlaczego sięgamy po książki, chcemy przenieść się do innego świata, poznać rzeczywistość widzianą oczami bohaterów, mamy ochotę oderwać się od codzienności i na chwilę zostać kimś innym. Powieści, kryminały i reportaże dostarczają prawdziwych lub wymyślonych historii, których bez zanurzenia się w książkę byśmy nie poznali. Emocje, przeżycia i poczucie wniknięcia w nowy świat bez niebezpieczeństwa utraty kontroli czy zaprzepaszczenia własnego życia.

2.Dowiedzieć się czegoś

Sięgamy po książkę, bo chcemy wiedzieć co się wydarzyło w jakimś miejscu, jak ma się stan służby zdrowia (,,Agonia”), jak widzi Polskę reporterka Justyna Kopińska oraz co było inspiracją Walta Disneya. Bez książek nasza wiedza była by uboższa. Tak, wiem możesz dziś wszystko sprawdzić w internecie, ale książka daje Ci możliwość poznania szerszego obrazu, jeśli czytasz biografię lub autobiografie masz szansę na bliższe spotkanie z konkretną osobą, poznanie jej świata. W reportażach otrzymujemy nie tylko suche fakty, ale również emocje i przeżycia osób, o których opowiadają.

3.Dla przyjemności

Tak zazwyczaj czytam ja, kocham spędzać czas trzymając w ręku książkę. Czytam, bo lubię – to hasło, z którym się identyfikuję. Każdy amator książek, księgarni czy bibliotek wie, że czytanie to jeden z najlepszych sposobów spędzania czasu. Nie tylko rozrywka, ale i nauka, a nawet zadbanie o zdrowie.

4.Zdobyć informację potrzebne do pracy/szkoły

Podręczniki, książki naukowe i popularnonaukowe wertujemy w poszukiwaniu informacji. Może w czasach współczesnych mniej niż kiedyś, dziś mamy internet. A jednak kto pisał pracę magisterską lub licencjacką ten wie, że bez książek się nie obejdzie. Potrzebne do potwierdzenia słów i bibliografii, a że przy okazji można dowiedzieć się wielu ciekawych i pożytecznych rzeczy, to jedynie dodatkowy plus.

5.Dla szpanu

Znasz takie osoby, które rzucają znanymi tytułami, albo w każdej rozmowie odwołują się do klasyków czy bestsellerów na pierwszych miejscach list top book? Ja znam nie wielu na szczęście, rzadko się z takimi osobami stykam, ale one są. Ja znam miłośników książek, którzy czytają nie tylko okładki i streszczenia, aby zabłysnąć. Ale ja nie jestem od zabraniania. Dla szpanu też się czyta i niektórzy na tym nieźle wychodzą.

czytają książki

6.Dla kogoś

Bliska Ci osoba poleca Ci daną lekturę, chce z Tobą o niej porozmawiać, interesuje ją Twoje zdanie, więc co robisz? Czytasz dla niej. Nawet jak gatunek mało Cię interesuje, jak na początku jesteś sceptyczna, to jednak sięgasz po tę książkę. I przyznaj, ile razy uznałaś, że była super? Ja tak mam z fantastyką – raczej mało jej czytam, ale jak już zacznę, to jestem bardzo zadowolona.

7.Aby podzielić się wrażeniami w social mediach?

Kto prowadzi bookstagram – ten wie, że fajnie sobie porozmawiać w social mediach o książkach, inspirować się nawzajem, pokazać co się czyta, zachęcić innych do sięgnięcia po intrygujące tomy. Powody pokazywania książek w social mediach mogą być bardziej złożone – kreowanie określonego wizerunku, dodanie sobie profesjonalizmu czy pokazanie własnych produktów.

8.W poszukiwaniu ciekawego cytatu

Zazwyczaj u mnie jest to wynik czytania, cytaty znajduję przy okazji. Ale wiem, że są osoby, które czytają po to, aby wychwycić te najważniejsze, najbardziej inspirujące zdania i podzielić się nimi z innymi lub zostawić dla siebie.

9.Zobaczyć jak piszą inni

Osoby, które myślą o napisaniu własnego opowiadania czy książki podpatrują jak piszą inni. Po za tym jak pisał Stephan King w ,,Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika” bez czytania nie ma pisania, to jest pierwszy krok do tego, aby zostać pisarzem. Poznawanie stylu, formy, budowania opowieści, konstruowania fabuły i bohaterów bez czytania innych książek była by prawie niemożliwa.

10.Szkolić warsztat pisarski

Każdy wie, że czytanie ubogaca, nie tylko wyobraźnie, ale warsztat pisarski również. Każda kolejna książka może zainspirować do nowego artykułu, tekstu czy rozprawy naukowej. Dzięki czytaniu wiemy, jakie konstrukcje nam się podobają, czy wolimy styl prosty czy bardziej kwiecisty. Jakie części mowy nas drażnią i gdzie najłatwiej popełnić błąd. Czytanie daje bardzo dużo każdemu kto pisze nawet bardzo krótkie formy jak opinie i teksty blogowe.

11.Bo jesteś uzależniony

Czyja muszę pisać więcej, każdy książkoholik czyta, bo musi, bo nie wyobraża sobie dnia bez książki. Są dla niego jak narkotyk, dawka niezbędna do przeżycia to kilka stron dziennie. I ten nałóg zamierzam praktykować do końca swojego życia, a Ty?

A Ty jak myślisz – dlaczego ludzie czytają książki?

 

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook

This error message is only visible to WordPress admins
Error: No posts found.

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Obserwuj mnie